Najlepsze plaże Trójmiasta

Trójmiasto z powodzeniem łączy zalety nadmorskiego kurortu i metropolii. Oprócz bogatej oferty kulturalnej, licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych, może pochwalić się także wieloma ładnymi plażami miejskimi, które są piaszczyste i w większości szerokie. W sezonie letnim są dodatkowo codziennie sprzątane i strzeżone. W ich pobliżu znajdziemy także toalety, kosze oraz przebieralnie, co jest ważne przy dłuższym pobycie na plaży z dzieciakami. Zejście do morza jest łagodne, więc nie ma obawy przed głębokimi uskokami wchodząc do wody. Do naszych ulubionych plaż należą plaża na Gdańskim Przymorzu oraz Brzeźnie, plaża w Gdyni Orłowie oraz ostatnio odkryta perełka – Wyspa Sobieszewska, ale po kolei.

Gdańsk – Przymorze

Z racji tego, że będąc w Gdańsku zatrzymujemy się u przyjaciół mieszkających na Przymorzu, jest to najlepiej znana nam plaża w Gdańsku, do której przechodzi się przez Park im. Reagana. Sam Park jest fantastyczny, z placami zabaw, miejscami do rekreacji, alejkami do spacerów, deptakiem, którym przejdziemy od Jelitkowa do Brzeźna oraz ścieżkami rowerowymi. Najczęściej na plażę wchodzimy wejściem nr 58 lub idziemy na spacer w  stronę Brzeźna. Plaża na Przymorzu nie jest tak oblegana jak ta w Brzeźnie, więc jest spokojniej. Jest czysta i piaszczysta, a ostatnio została też  poszerzona.

Kąpielisko w Brzeźnie

Do plaży w Brzeźnie można dojść między innymi deptakiem wzdłuż morza na terenie przynależącym do Parku im. Reagana.  Na jego końcu znajduje się molo o długości 136 m, a w jego okolicy znajdziemy liczne atrakcje dla dzieci oraz parking. Jest tu wiele knajpek, w których zjecie dobrą smażoną rybę, budki z lodami i goframi, jest duży plac zabaw przy jednej z restauracji oraz stacja, gdzie można wypożyczyć rowery czy hulajnogi elektryczne. Brzeźno to chyba jedna z najbardziej popularnych lokalizacji, jeśli chodzi o Gdańskie plaże. Ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla turystów. Latem na plaży organizowane są imprezy sportowe czy nauka zumby, jest zjeżdżalnia, a także tworzone są boiska sportowe do gry w siatkówkę plażową. Idąc do końca deptaka dojdziecie do mieszkalnej części Brzeźna, gdzie wciąż stoją stare domki rybackie, a także zobaczycie Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno na wysokości wejścia na plażę nr 41.

Plaża w Gdyni Orłowie

Do plaży w Orłowie można dojechać samochodem i zaparkować na nowo wybudowanym parkingu przy ul. Orłowskiej (ok. 200 m od molo), kolejką SKM, trolejbusem lub autobusem. Orłowo to willowa dzielnica Gdyni. Po drodze do plaży miniemy osiedle bardzo eleganckich apartamentowców, a sam teren wokół molo jest zadbany i urokliwy. Zaplecze turystyczne jest skromne, chociaż moim zdaniem zupełnie wystarczające. W sezonie nie ma tam takich tłumów jak na plażach w Gdańsku. Zabudowa okolicy plaży i charakterystyczny dla niej klif oraz molo przypominają mi trochę klimat nadmorskich miasteczek w Walii, które są wyjątkowo urokliwe. Przy plaży w Orłowie znajdziecie restauracje, wędzarnię ryb, park na spacery oraz plac zabaw. Plaża jest węższa niż ta w Brzeźnie, ale miejsce jak najbardziej warte polecenia, bo jest tam naprawdę ładnie.

Plaża na Stogach

Plaża na Gdańskich Stogach znajduje się nieco na uboczu. Widać z niej doskonale gdański port. My weszliśmy na plażę ruszając od wejścia nr 21. Idzie się przez las, potem jest piasek i wchodzimy na plażę. Z wózkiem to opcja trudniejsza, ale możemy być spokojni, że tłumów tam raczej nie będzie. A poza sezonem jest duża szansa, że możemy być na plaży jedynymi gośćmi. Niedaleko miejsca, w którym zaparkowaliśmy przy wejściu nr 21 znajduje się centrum konferencyjne, w którym funkcjonuje restauracja, obok ma swoją siedzibę Narodowe Centrum Żeglarstwa Akademickiego. Dzieci mogą pooglądać żaglówki i rozlewisko Wisły Śmiałej, które jest jednym z ramion ujściowych Wisły w Gdańsku. Przejeżdżając przez dzielnicę Stogi odnieśliśmy wrażenie, że wyjechaliśmy z miasta i trafiliśmy do zupełnie innego miasteczka. Ta część Gdańska różni się wyglądem od reszty miasta, odczucia mieliśmy mieszane. Sama plaża jest jednak szeroka i piaszczysta, na pewno warto pojechać, jeśli szukacie spokojnego miejsca bez tłumów.

Plaża w Sopocie

Sopot to nadmorski kurort przez duże „K”. Przyciąga turystów o każdej porze roku, bo jest po prostu bardzo ładnym miastem z zadbanym i długim molo oraz piękną plażą z białym piaskiem. Najczęściej będąc w Gdańsku, odwiedzamy też Sopot, bo ma niepowtarzalny klimat. Podobne wrażenia ma jednak sporo innych osób, więc plaża raczej zawsze będzie mocno oblegana i ceny adekwatne do popytu. Nie zmienia to faktu, że jest bardzo ładnie. Jeśli nie musicie jechać w sezonie, to polecam odwiedzić Sopot na początku września, kiedy zaczyna się złota jesień, a dni są jeszcze słoneczne i ciepłe.

Plaża na Wyspie Sobieszewskiej

Nasze ostatnie odkrycie i wisienka na torcie. Wyspa Sobieszewska to nadmorska dzielnica Gdańska, usytuowana w ujściu Wisły.  Podobno nawet w sezonie, nie ma tam dzikich tłumów, a sama plaża ma dziewiczy charakter. Na Wyspie Sobieszewskiej działają w sezonie letnim 3 kąpieliska strzeżone: na plaży w Sobieszewie (ul. Falowa, wejście nr 16), na plaży w Orlu (ul. Lazurowa, wejście nr 11),  oraz na plaży w Komarach/Świbnie (ul. Trałowa, wejście nr 7). My weszliśmy wejściem nr 7.  Plaża jest szeroka i piaszczysta, prowadzi do niej ścieżka przez las sosnowy, który sam w sobie jest malowniczy i daje odetchnąć cudownie czystym powietrzem. Zaparkowaliśmy przy ul. Trałowej. Znajduje się tam smażalnia ryb, a dalej już tylko domki letniskowe. W trakcie naszej wizyty było praktycznie pusto.  Cudowne uczucie:) Nie jest to jednak opcja dla każdego. Minusem może być dla niektórych droga na plażę, bo od parkingu trzeba iść około 15 minut nim zobaczymy morze. Przy wejściu nr 7 nie ma też toalet, przebieralni czy punktów gastronomicznych.  Mimo wszystko warto.

1.7 3 votes
Article Rating
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments