Zespół pałacowo – parkowy w Młochowie


Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie to kolejna perełka Mazowsza, którą odkryliśmy trochę przez przypadek. Młochów, to wieś w gminie Nadarzyn, leżąca na skraju Lasu Młochowskiego. Dojazd z Warszawy zajmuje około pół godziny. Jadąc z dziećmi na spacer do Rezerwatu Młochowski Grąd, mijaliśmy park w Młochowie, który w tym czasie, ze względu na epidemię, był zamknięty. Postanowiliśmy wrócić kiedy tylko sytuacja z COVID-19 się uspokoi. Powierzchnia parku to blisko 17 hektarów, więc jest gdzie spacerować i spędzać czas z dziećmi na powietrzu. Bardzo przyjemne miejsce na weekendową wycieczkę.

Pałac

Pałac zaprojektował architekt Jakub Kubicki, znany m.in. z projektu placu Zamkowego w Warszawie czy Belwederu. Został wybudowany w latach 1806 -1810, jednak historia nie była dla niego łaskawa. Co jakiś czas nękały go pożary, napady, a potem działania wojenne. W trakcie I wojny światowej został spalony i częściowo odbudowany, w kolejnych latach. Pałac wraz z przynależnymi budynkami przechodził z rąk do rąk. W trakcie II wojny światowej, został przejęty przez władze niemieckie, a po wojnie mieściła się w nim siedziba Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Od 2001 r. zespół pałacowo – parkowy jest własnością Gminy Nadarzyn, która zrewitalizowała park z pomocą środków unijnych. Do tej pory nie udało się jeszcze odnowić pałacu. W planach gminy ma w nim powstać restauracja, hotel oraz zaplecze konferencyjne.   

Park

Park jest duży, ale nie na tyle, żeby się w nim zgubić. Przy wejściu znajduje się tablica informacyjna z opisanymi szlakami w parku oraz na terenie gminy Nadarzyn. Do spacerów zachęcają zadbane alejki, ciągnące się wokół stawów, z których korzysta lokalne koło wędkarskie. Nasze dzieci niezmiennie uwielbiają obserwować kaczki pływające po wodzie. Jest ładnie przystrzyżona trawa, ławeczki, plac zabaw oraz fontanna, która pewnie funkcjonuje w okresie letnim. Na trawie blisko stawu zrobiliśmy sobie mały piknik. Kilka osób biegało, spotkaliśmy rodziców z wózkami oraz wielu fotografujących, bo park jest naprawdę fotogeniczny.

 

Okolica

Po opuszczeniu terenu parku w kilka minut możemy znaleźć się w Lesie Młochowskim, na którego terenie znajduje się Rezerwat Przyrody Młochowski Grąd. Rezerwat jest miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków, a jego skrajem przebiega zielony szlak turystyczny oraz ścieżka edukacyjno ekologiczna „Leśna Ostoja”. Jest tam bardzo spokojnie, idealne miejsce na spacer z dziećmi. Szerokie ścieżki, wygodnie przejedziemy z wózkiem, tak więc można jechać nawet z maluchami.

0 0 votes
Article Rating
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments