Leśne szlaki Mazowsza

Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic europejskich. W jej obrębie oraz okolicach znajdują się liczne parki, lasy, uroczyska, skwery i zieleńce.

Las Bemowski

Las Bemowo jest trzecim, co do wielkości kompleksem leśnym Warszawy. Na jego terenie utworzono dwa rezerwaty florystyczne: „Łosiowe Błota” oraz „Kalinowa Łąka”.  Znajdziemy tam miejsca przystosowane do palenia ognisk, wiaty turystyczne, place zabaw. Są też ścieżki edukacyjne i rowerowe. Można spokojnie spacerować nawet z wózkiem. Bardzo fajne miejsce w obrębie Warszawy.

Park Młociński – Uroczysko Las Młociny

Jeden z naszych ulubionych kierunków, jeśli chcemy szybko znaleźć się w lesie.  Na miejscu jest sporo miejsc parkingowych oraz duża przestrzeń do biwakowania, biegania, zabawy na powietrzu a nawet do organizacji ogniska. Przy parkingu i strefie biwakowej są dwa place zabaw oraz siłownia na powietrzu (obecnie zamknięte). Skręca się przy McDonald ’s zjeżdżając z ulicy Pułkowej w kierunku Łomianek.  Idealne miejsce na jazdę rowerem i spacery o każdej porze roku.

Łomna – wał nad Wisłą i Plaża Łomna

Po ustanowieniu zakazu wejścia do lasów i parków szukaliśmy miejsca, w którym nie złamiemy prawa, a będziemy mogli wyjść z dziećmi pobiegać na powietrzu. Wał nad Wisłą we wsi Łomna za Warszawą odkryliśmy trochę z przypadku, trochę z desperacji.  Od tamtej pory wracaliśmy co weekend. W trakcie jednej z wizyt doszliśmy na ogromną plażę nad Wisłą, która przy niskim poziomie rzeki wyglądała jak plaża bałtycka. Teren jest bardzo rozległy, można spacerować, biegać, jeździć na rowerze czy zrobić biwak.  Jest cisza i spokój, słychać ptaki i można naprawdę się wyciszyć.

Rezerwat Przyrody Młochowski Grąd

W okolicy Nadarzyna znajdziemy wiele terenów leśnych. Rezerwat Młochowski Grąd jest jednym z rozleglejszych,  zlokalizowany za Młochowem. Skrajem rezerwatu przebiega szlak turystyczny. Można jeździć na rowerach, spacerować, jest bardzo spokojnie i miejsce nie jest tak oblegane jak lasy w obrębie Warszawy. Przy drodze prowadzącej do rezerwatu jest staw, gdzie widzieliśmy wielu wędkarzy i pływają kaczki, więc dodatkowa atrakcja dla dzieci. W Młochowie znajduje się Zespół Pałacowo – Parkowy, który też warto odwiedzić.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Utworzony pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. obejmuje m.in. południowo-wschodnią część Warszawy, Józefów, Otwock oraz Karczew. Wspólnie z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym tworzy system Zielonego Pierścienia Warszawy.

My udaliśmy się do Parku w części przynależącej do Otwocka.  Teren jest ogromny, liczne ścieżki umożliwiają godziny spacerów, spokojnie przejedziemy też z wózkiem.

 

Pomiechówek

W okolicy Pomiechówka znajdują się liczne tereny zielone oraz stworzony z myślą o dzieciach Park Dolina Wkry z naturalnymi placami zabaw, bazą kajakową oraz parkiem linowym. Jeśli chodzi o ścieżki leśne to znajdziemy ich wiele na terenie Rezerwatu leśnego „Pomiechówek”, który należy do Nadleśnictwa Jabłonna.  Możemy zaparkować na parkingu leśnym (poniżej link do map) i stamtąd szybko dojść na ścieżkę wzdłuż rzeki Wkra.

Kępa Kiełpińska

Kępa Kiełpińska znajduje się bliżej Warszawy niż Łomna, a też  można przejść się na spacer wałem nad Wisłą. Po drodze mijamy stadninę , przy której można się zatrzymać i pooglądać konie.

Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy oferuje wiele ścieżek dydaktycznych, po których można spacerować.  Polecamy Ścieżkę Dydaktyczną  „Doliną Roztoki” oraz „Wokół Palmir”, która jest ścieżką przyrodniczo – historyczną.

Tuż za Warszawą znajdują się również fajnie miejsca na spacer w Kampinosie we wsiach Izabelin, Truskaw i Laski.

Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze w Pruszkowie

Park Kultury i Wypoczynku jest parkiem miejskim położonym w północno-wschodniej części Pruszkowa. Nie jest to teren leśny, ale zamieszczam jako alternatywę dla parków warszawskich. Do użytku odwiedzających zostały oddane atrakcje takie jak miejsca na ognisko, drewniany pomost przy nabrzeżu większego stawu i altana. Dla najmłodszych dzieci znajdziemy tam plac zabaw oraz linarium do wspinania. W parku znajdują się tablice edukacyjne dotyczących drzew, ptaków, płazów i owadów, które możemy spotkać na terenie parku.  Byliśmy w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych, ale zamierzamy wrócić w cieplejsze dni.

5 1 vote
Article Rating
Zapisz się
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najpopularniejsze
najnowsze nastarsze
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
2 lata temu

Gratuluję blogu, mnóstwo inspiracji, dokładny opis, mapki i wskazówki. Czytam i korzystam na bieżąco! Młochowski Grąd istna perełka – dziękuję za pomysł na dłuuugi, niedzielny, rodzinny spacer 🙂

Magda
Magda
2 lata temu

Dzięki Iza za świetna inspiracje do aktywnego spędzania czasu z maluszkiem. Skorzystaliśmy z Twojego doświadczenia i dzięki Twojemu blogowi dotarliśmy do Mazowieckigo Parku Krajobrazowego. Dla naszego synka, który nie może spędzać czasu w miejscach zatłoczonych i głośnych był to raj na ziemi. Cicho, spokojnie a do tego bardzo boisko natury. Świetna robota. Czekam na kolejne wpisy! Powodzenia