Gdańsk dla dzieci

Czy można wypocząć w mieście? Szukając miejsca na spędzenie wakacji wybieramy raczej lokalizacje oddalone od zgiełku ulic i aut, blisko przyrody lub kameralne wakacyjne miasteczka. Wyjątkiem jest Trójmiasto, a w szczególności Gdańsk.  Bogata oferta kulturalna, liczne tereny zielone, czystsze powietrze niż w pozostałych częściach kraju i dostęp do morza sprawiają, że Gdańsk łączy w sobie zalety miasta i wakacyjnej wioski.

Do Gdańska jeździmy przynajmniej raz w roku. Nasze pobyty zmieniły się odkąd mamy dzieci, bo mimo, że starówka w Gdańsku jest przepiękna to dla dzieci może nie być największą atrakcją.  Tych, Gdańsk ma mnóstwo i w zależności od wieku naszych dzieci znajdziemy ofertę dla każdej grupy wiekowej.  Gdańsk jest dużym miastem i nie da się zobaczyć wszystkiego w weekend czy nawet w kilka dni. Przewodnik ten nie ma na celu opisanie wszystkich atrakcji miasta, bo to niemożliwe. Inaczej podróżuje się z małymi dziećmi, a inaczej ze starszymi, które skorzystają na wizycie w muzeum czy centrum edukacyjnym. Na początku rodzinnego podróżowania z dziećmi rozsądnym kompromisem wydaje się spacer po centrum miasta, by poczuć jego „klimat” oraz aktywnie spędzony czas na powietrzu. Trzeba mierzyć siły na zamiary i wiek naszych dzieci, żeby podróż była przyjemnością, a nie powodem do zmęczenia.

W tym wpisie chciałabym pokazać, że zwiedzanie miasta z dziećmi nie musi być uciążliwe oraz, że Gdańsk oferuje dla nich wiele niespodzianek!

Zaczynamy od starówki – zwiedzanie w wersji lekko alternatywnej

Zamiast spaceru wprost pod fontannę Neptuna proponuję rozpocząć zwiedzanie historycznego centrum Gdańska od Targu Rybnego. W 2018 r. pojawiła się tam dwupoziomową karuzela w stylu weneckim, która staje się powoli nowym symbolem miasta. Zdobią ją ręcznie malowane rzeźby koni, lwów, a także malowidła przedstawiające elementy gdańskiej architektury: bazylikę Mariacką, fontannę Neptuna, ulicę Długą z Ratuszem Głównego Miasta, Żuraw oraz brzeg morski. Karuzela jest przepiękna, daje wrażenie cofnięcia się w czasie. Koszt przejazdu to 10 zł. Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo. Sama przejażdżka trwa dość krótko, ale warto wypróbować. Ja chyba cieszyłam się bardziej niż moje dzieci.

Schodząc z Karuzeli, zamiast iść Długim Pobrzeżem w kierunku ul. Długiej skręćcie w stronę Kładki nad Motławą na Ołowiance. Ołowianka to Gdańska wyspa, którą opływa z jednej strony rzeka Motława, a z drugiej Kanał na Stępce. Została niedawno poddana rewitalizacji w ramach projektu powrotu miasta „frontem do rzeki”. Całość robi wrażenie, szczególnie, jeśli dawno nie byliście w Gdańsku. Ukończona w 2019 r., kładka łączy wyspę z traktem spacerowym Głównego Miasta. Jest zwodzona co około pół godziny, co stanowi samo w sobie pewnego rodzaju atrakcję. 

Gdy zejdziecie z Kładki, czeka na Was długi na 15 i wysoki na 2,5 metra napis „Gdańsk”, który w 2017 r. stanął przy Filharmonii Bałtyckiej, zaadaptowanej we wnętrzach dawnej elektrociepłowni.  Fajne miejsce na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Na Ołowiance, oprócz Filharmonii, znajdują się także budynki Muzeum Morskiego oraz Spichrzu królewskiego, obecnie przekształconego w hotel. Przy napisie GDAŃSK znajduje się też Przy nabrzeżu Motławy cumuje też statek muzeum SS Sołdek.

Opuszczając Ołowiankę, kolejną atrakcją dla dzieci, którą miniemy po drodze będzie przystań jachtowa Marina Gdańsk, naprzeciwko słynnego Żurawia. Przystań organizuje też imprezy żeglarskie, a co dwa lata jest Zlot Oldtimerów, czyli starych żaglowców.  Warto sprawdzić kiedy. Jeśli zgłodniejecie, to na Wyspie Spichrzów powstał kompleks restauracyjny Słony Spichrz, który podobnie do Hali Koszyki w Warszawie łączy różne lokale gastronomiczne pod jednym dachem.  Postanowiliśmy wypróbować z ciekawości oraz  dlatego, że kulinarnie każdy mógł wybrać to, co chciał. W ofercie Spichrza znajdziemy potrawy z kuchni włoskiej, polskiej, tajskiej, burgery, sushi oraz naleśniki.  Udało nam się znaleźć miejsce na piętrze, gdzie było luźniej, ale i tak siedzieliśmy dość stłoczeni. Z wózkiem nie było to wygodne rozwiązanie. Po zamówieniu jedzenia w wybranym lokalu dostaje się krążek, który miga, gdy jedzenie jest gotowe do odbioru. Ta opcja z dziećmi ma swoje plusy i minusy. Idąc z maluchami coś zjeść na mieście skłaniam się bardziej ku tradycyjnej restauracji, a takich lepiej szukać na starówce lub w okolicy.

Nie zmienia to faktu, że sama rewitalizacja Wyspy Spichrzów i Ołowianki robi bardzo duże wrażenie. Jest nowocześnie i ze smakiem. Co więcej, w czerwcu 2020 r. planowane jest oddanie kładki obrotowej łączącej Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem. W planach miasta jest też remont Długiego Pobrzeża, od Bramy Zielonej do Targu Rybnego.

Opuszczając Wyspę Spichrzów możemy przejść przez Zieloną Bramę prosto na Długi Targ lub wybrać się na spacer Pobrzeżem wzdłuż Motławy.  Wybierając pierwszą opcję przeniesiemy się do Głównego Miasta, gdzie znajdują się najpopularniejsze zabytki Gdańska oraz spacerowa oś Królewska składająca się z ul. Długiej i Długiego Targu. Co zobaczymy w trakcie takiego spaceru?

  • Fontannę Neptuna – najbardziej fotogeniczną wizytówkę Gdańska stojącą przed wejściem do Dworu Artusa na Długim Targu. Historia fontanny z posągiem greckiego boga morza sięga połowy XVII w. Przetrwała wojnę i została w międzyczasie poddana kilkakrotnie renowacji.
  • Ratusz Głównego Miasta – kiedyś siedziba władz miejskich, obecnie Muzeum Gdańska, jako opcja dla lubiących historię.
  • Bazylikę Mariacką, zwaną także „Koroną Gdańska”, z uwagi na potężne mury i wieże wznoszące się wysoko nad panoramą miasta
  • Złotą Bramę – wybudowaną na początku XVII w. w stylu niderlandzki, ówczesny symbol bogactwa miasta, do dziś robi wrażenie ornamentami i rzeźbieniami.

Wybierając spacer Długim Pobrzeżem, przejdziecie koło największego dźwigu portowego okresu Średniowiecza, a dziś jednego z najbardziej charakterystycznych symboli miasta – Gdańskiego Żurawia. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się Muzeum. Spacer deptakiem wzdłuż Motławy, doprowadzi Was do początku naszej trasy, czyli Targu Rybnego, a po drodze znajdziecie liczne restauracje czy sklepy z wyrobami z bursztynu.

Zielony Gdańsk

Przy dobrej pogodzie warto spędzić czas z dziećmi w Gdańskich parkach czy na plaży. Miasto oferuje też liczne trasy rowerowe i spacerowe. Dla lubiących jazdę na rowerze polecam zajrzeć na stronę Rowerowy Gdańsk, na której można pobrać rowerową mapę Gdańska. Plaże w Trójmieście są generalnie czyste i dość szerokie z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Osobny wpis o plażach Trójmiasta znajdźcie tutaj.

Gdańsk jest bardzo zielonym miastem. Jednym z największych Gdańskich parków jest nadmorski Park im. Ronalda Reagana, który rozciąga się w zachodniej części pasa nadmorskiego od Brzeźna, aż po Jelitkowo. Park jest rozległy i pozwala na różne sposoby rekreacji. Jest doskonałym miejscem na spacery czy jazdę na rowerach i rolkach. W parku znajdują się place zabaw, tereny rekreacyjne, wybiegi dla psów oraz niedawno postawione drewniane leżaki. Przechodząc przez park mamy bezpośredni dostęp do morza. Na wysokości Brzeźna znajduje się molo oraz spora baza gastronomiczna. Na Przymorzu znajdziecie jeden z największych placów zabaw w Trójmieście, czyli Krainę Zabawy. Stamtąd, w niecałe 15 min przeniesiecie się na plażę. 

Kolejnym parkiem wartym odwiedzenia jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, rozciągający się na obszarze 2 tys. hektarów na styku z aglomeracją trójmiejską. Znajdziecie tam trasy rowerowe, narciarstwa biegowego, jazdy konnej oraz ścieżki dydaktyczne. Na terenie Parku, na uboczu najstarszej dzielnicy Gdańska – Oliwy,  znajduje się Gdański Ogród Zoologiczny, w którym ciekawie spędzicie praktycznie cały dzień. Zoo można zwiedzić jeżdżąc kolejką retro, wypożyczyć drewniany wózek do wożenia dzieci po terenie parku, a nawet nakarmić i dotknąć oswojone zwierzęta w „Mini Zoo”.  Gdańsk Oliwa jest bardzo ładną i zieloną dzielnicą, która ma dużo zabytków architektonicznych do odkrycia, Park Oliwski z ogrodem botanicznym i palmiarnią oraz wzgórze Pachołek, z którego rozciąga się widok na Zatokę Gdańską. Zwiedzając Oliwę warto również zobaczyć Archikatedrę Oliwską, w której dzieci mogą posłuchać krótkich koncertów organowych i  zobaczyć jak ruszają się elementy organów w trakcie gry.

Na pogodę i niepogodę

Większość naszych wyjazdów nad morze przyciągała w pewnym momencie deszcze i wiatry. Warto jest mieć plan B i ciekawe miejsca do odwiedzenia na czas niepogody. Tych, Gdańsk oferuje naprawdę wiele.

Z miejsc „pod dacham”  możemy polecić salę zabaw Loopy’s World. To chyba jeden z największych zadaszonych placów zabaw, na których byliśmy do tej pory. Zajdziecie tam strefę dla maluchów (z basenem kulkowym, dużymi miękkimi klockami czy zjeżdżalniami) oraz dla starszaków, które będą szaleć w labiryntach, tunelach, na ścianach do wspinaczki o różnym stopniu trudności, zjeżdżalniach itp. W Loopy’s jest kawiarnia, w której można znaleźć typowe menu dla dzieci, a dla dorosłych kawę i ciasto. Trzeba się nastawić jednak na spore obłożenie oraz fakt, że ciężko będzie wyciągnąć dzieci po 2 godzinach zabawy na sali.  W środku jest też bardzo ciepło, więc lepiej ubrać się lekko.

Nie w Gdański, ale w Redzie znajduje się kolejne fajne miejsce na niepogodę, czyli Aquapark Reda. Jest dosyć drogo, ale warto jechać, bo odnajdą się tam zarówno rodzice z małymi dziećmi, jak i tymi szukającymi mocniejszych wrażeń.  W Aquaparku można zobaczyć akwarium z pływającymi rekinami oraz przejechać się na zjeżdżalni, której tunel prowadzi przez to akwarium. Byliśmy, testowaliśmy i możemy polecić, jednak trzeba się nastawić na spore obłożenie.  

Na koniec zebrałam miejsca, które sami chcielibyśmy odwiedzić przy okazji kolejnej wizyty w Trójmieście:  

  • Centrum Hewelianum

Hevelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się na Górze Gradowej w samym centrum Gdańska, koło stacji PKP. Miejsce dla dzieci w każdym wieku, oferujące interaktywne wystawy, kreatywne przestrzenie i plac zabaw. Centrum jest ogromne, zlokalizowane na obszarze dawnych fortyfikacji obronnych, które liczą ponad 20 ha. Warto zarezerwować na pobyt nawet kilka godzin.

  • Sala interaktywna „Ludzie-Statki-Porty” w Ośrodku Kultury Morskiej

Wystawa dla dzieci, składająca się z 5 działów, każdy pokazujący dzieciom inny aspekt życia ludzi morza. Dzieci mogą się wcielić się w rolę kapitana, przebrać się za marynarza czy poznać tajniki życia portu.

  • Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

Wydział Zabaw to sala zabaw zarówno dla odwiedzających centrum jak i osób z „zewnątrz”. Fajna opcja, jeśli na wizycie w Centrum chcą skorzystać również dorośli.

  • Jumpcity – park trampolin

Kolejne miejsce na deszczowe dni, w którym dzieci mogą się wyszaleć.

  • Funarena na stadionie Stadionie Energa Gdańsk.

Strefa rozrywki dla każdej grupy wiekowej, gdzie na powierzchni 9 tys. m2 znajdziemy tory gokartowe, plac zabaw, Escaperoom czy krytą arenę do jazdy na rolkach, deskorolkach i hulajnogach.

  • Teatr Miniatura w Gdańsku oraz Teatr Muzyczny w Gdyni

Teatr dla dzieci jest zawsze dobrym pomysłem, jeśli tylko zaplanujemy z wyprzedzeniem rezerwację na interesujące nas przedstawienie. Osobiście bardzo chciałabym wybrać się do Teatru Muzycznego w Gdyni, który w swoim repertuarze ma spektakle skierowane również dla dzieci.

Problemem będzie nie gdzie iść, ale od czego zacząć:)

0 0 votes
Article Rating
Zapisz się
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najpopularniejsze
najnowsze nastarsze
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara Costin
Barbara Costin
2 lata temu

Bardzo dobrze napisany artykul.
Czytam to z Australii
 
 
 

Syś
Syś
2 lata temu

Izus, dziękujemy za ten wpis. Widać, że masz do tego serce. Wszystko opisane jak marzenie! w niedzielę ruszamy na podbój 3miasta!;)