Zabawki na podróż

Jadąc z dziećmi na wakacje, dłuższy weekend czy wycieczkę nie ma sensu zabierać ze sobą zbyt dużo zabawek. Jeśli już, to takie, które rzeczywiście zajmą nasze dzieci na dłużej lub są ich ulubionymi. Poniżej trochę inspiracji.

Kolorowanki i naklejanki

Kolorowanki są zawsze dobrym pomysłem, z reguły są cienkie i spokojnie można je dorzucić do walizki. Na rynku są też rozkładane kolorowanki oraz w rolce (np. Mudpuppy), które zapewniają wiele godzin malowania, a można je zabrać wszędzie. Pomysłowymi kolorowankami, które polecamy na podróż są wodne kolorowanki (np. Mellisa & Dough). Do kolorowanki dołączony jest flamaster, który uzupełnia się wodą. Kolorowanka jest wielokrotnego użytku, po wyschnięciu zamalowanych kartek można ponownie kolorować. Nie wymagają kredek, nie brudzą. Nie jestem fanką znikopisów lub może nie trafiliśmy nigdy na dobry znikopis, na którym rzeczywiście można coś sensownego namalować.

Większość dzieci lubi też naklejki, dlatego równie dobrym pomysłem są naklejanki. Dla dzieci 4+ polecam serię edukacyjną Naklejam i Poznaję Wydawnictwa Zielona Sowa. Kupowałam Laurze jak była nawet młodsza, ale myślę, że prawdziwą wartość edukacyjną mają te książeczki dla nieco starszych dzieci. Dzieci uczące się czytać lub pisać powinny zainteresować się zeszytami do nauki kaligrafii. Pisanie literek i cyferek po szlaczkach potrafi być bardzo zajmujące.

Układanki i puzzle magnetyczne

Kolejnym ciekawym pomysłem są układanki i puzzle magnetyczne. Dobrze się sprawdzają w podróży, bo zajmują dziecko na dłużej, są bardzo kolorowe i estetyczne plus magnes zmniejsza ryzyko zgubienia. Mamy Magiczną Układankę firmy Janod i możemy polecić, ale zajmuje dość dużo miejsca i raczej nie na podróż samolotem, chyba że mamy dużo wolnego miejsca w torbie.

Książki

Każda książka, do której chętnie wraca nasze dziecko będzie dobra na podróż.  Nasze dzieci bardzo lubią książki. Dla maluszków sprawdzą się na pewno wszystkie książeczki z rysunkami zwierząt czy inne do nauki pierwszych słów. Sprawdzić się powinny też książeczki z okienkami czy rozkłądanki.

Dla dzieci od około 18 miesięcy w górę polecam książki wydawnictwa Babaryba  – Auta, Na budowie i Samoloty ilustrowane przez Stephana Lompa. Bardzo ładna grafika mnóstwo szczegółów do odnalezienia i opowiedzenia, sprawdzą się w trakcie podróży każdym środkiem transportu. Kartki są twarde, wytrzymają wiele a same książki zaciekawią dzieci w różnym wieku, co jest uniwersalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o spakowanie się na drogę. Nasze Auta kupiliśmy lecąc do Australii i znam chyba wszystkie jej szczegóły na pamięć. Laura wciąż do niej wraca, a bardzo lubi ją i Tymek, więc możemy oglądać wspólnie.  Inne książki z kategorii nauki spostrzegawczości, gdzie ma słów a pracuje nasza wyobraźnia to seria książek na Ulicy Czereśniowej ilustratorki Rotraut Susanne Berner oraz „Rok w…” wydawnictwa Nasza Księgarnia. Mamy i bardzo lubimy „Rok w lesie” oraz „Rok w Krainie Czarów”.

Dla straszaków i dzieci umiejących już czytać najlepiej zapytać jakie książki chcieliby zabrać w podróż. Będą czuli, że biorą aktywny udział w przygotowaniach do wyjazdu i w dodatku wyrabiamy u nich nawyk czytelnictwa.

Gry (kompaktowe)

Najczęściej mamy problem ze zbyt dużą ilości rzeczy do zabrania w podróż a nie odwrotnie. Dlatego jeśli już zabieramy jakieś gry, to staramy się, żeby było małych gabarytów. Możemy polecić gry w stylu Dobble, zwykłe karty do gry oraz gry planszowe np. firmy Djeco – Jeżyk z klamerkami. Zajmuje mało miejsca, ma proste zasady, więc będzie dobra dla dzieci 3+. Ciekawe gry mają w ofercie firmy Janod, Djeco czy Smart Games, ale większość zajmuje też sporo miejsca.

Dla młodszych dzieci polecamy grę „Loteryjka – Zwierzęta”, Kapitana Nauki. Dwulatek, raczej w to nie zagra według zasad, ale gra daje dużo możliwości zabawy w rozpoznawanie zwierząt, co „kupuje” trochę czasu w podróży.

Klocki Lego

Lego przeważnie zawsze zajmuje sporo miejsca, ale są też małe zestawy, które można spakować dziecku do plecaka. Jeśli mamy miejsce, to Lego zawsze się sprawdzi, a zapewnia dużo możliwości zabawy w każdym miejscu i w każdej grupie wiekowej.

Figurki

Większość dzieci zbiera jakieś figurki. Mogą to być wspomniane wcześniej ludziki z Lego, ale także Pidżamersi, pieski z Psiego Patrolu, postaci ze Świnki Peppy, czy innej ulubionej bajki naszego dziecka. Figurki zajmują mało miejsca, a mogą być zabrane na basen, plażę, do restauracji czy nawet służyć jako zabawki do kąpieli, jeśli wykonane są z odpornego na wodę tworzywa. Dużo zabawy i małe gabaryty, więc idealne na podróż.

Ulubiona przytulanka

Brak ukochanego pluszaka w podróży może przysporzyć rodzicom i dziecku sporo stresów, szczególnie jeśli maluch z nim zasypia. Pozycja obowiązkowa. Wiemy ile problemów może sprawić zaginięcie ukochanej maskotki. W Kalabrii szukaliśmy intensywnie sklepu z zabawkami, gdy syn naszych przyjaciół zgubił swojego ulubionego misia.

Zabawki do piasku

Zabawki do piasku mogą mieć więcej funkcji niż nam się wydaje. Koniecznie do spakowania, gdy jedziemy nad wodę. Na rynku jest duża oferta fajnych foremek, w tym silikonowych, a także zajmujących mało miejsca wiaderek i wielofunkcyjnych łopatek (np. Scruch, Quut, B.toys itp.)

0 0 votes
Article Rating
Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments